Amila Kahrović Posavljak rođena je 1984. godine u Sarajevu, gdje je završila osnovnu, srednju školu i Filozofski fakultet, te stekla zvanje magistrice književno-historijskih nauka. Objavila je više naučnih radova u prestižnim međunarodnim časopisima, od kojih su neki indeksirani u bazama podataka, poput Web of Science. Bavila se političkim novinarstvom, a nakon što je njena prva zbirka pjesama Koščice osvojila regionalnu nagradu „Mak Dizdar“ (2016), napušta sve i potpuno se posvećuje književnosti. Roman Smrtova djeca, prvi put objavljen 2017. godine, dobio je nagradu Excellence in Literature u Sjedinjenim Američkim Državama. Živi i radi u Sarajevu.
Roman, 2020.
A5, 344 str.
Njen prvi roman Smrtova djeca zasluženo je privukao pažnju čitalaca i kritike, najavljujući pojavu još jednog značajnog pisca u savremenoj književnosti Bosne i Herecegovine, pisca koji će biti prihvaćen i čitan i u drugim sredinama, na jezicima koje svi razumemo. Amila Kahrović Posavljak uspešno dočarava probuđena osećanja dvoje mladih u njihovim ispovestima, razotkriva njihovu intimu, a uz sudbinsko prisustvo porodičnog i socijalnog okruženja u kojem žive i kreću se. To je svet utonuo u besperspektivnost, sumornost, turoban, ograničen svet zatvoren i nedostupan za sve promene, uvek spreman da surovo kazni one koji pokušavaju da iz njega izađu. Izvedeni iz kičmi je novo, zaokruženo delo autora koji i ovim romanom, ljubavnom pričom u ambijentu devastiranog poratnog Sarajeva, potvrđuje nesumnjivu darovitost i zasluženo, zapaženo mesto u savremenoj bosanskohercegovačkoj književnosti.
Filip David
Roman Izvedeni iz kičmi kao da je izrastao iz kakve antičke tragedije. U njemu junaci stradaju u sukobu sa samim sobom i sa svetom, a svi likovi imaju arhetipske crte karaktera, koji im je ujedno i sudbina. Ekskurs u drugo vreme dodatno produbljuje tabuiziranu temu sukoba sa društvom i zakonima. Priča je filmična i razvija se poput lavine. Naturalističke i erotske scene su opisane upečatljivim, razgovornim, duhovitim i okrutnim jezikom, od kog čitaoca podilazi jeza. Sve je u ovom vanserijskom romanu na svom mestu. Čak i kraj, koji je, nepredvidivo, ostao otvoren. Izvedeni iz kičmi je veliki roman o pravu na izbor i posledicama takvog izbora.
Srđan V. Tešin
1100 din.
Roman, 2019.
A5, 165 str.
Amila Kahrović Posavljak piše bez milosti. Moglo bi se reći da nas njezin uznemirujući romaneskni prvijenac vodi na putovanje u srce traume, kroz brutalnu stranu djetinjstva, kroz pakao odrastanja, prostor ispunjen okrutnošću i beznađem, unutar kojega skupina tinejdžera traga za smislom i prepušta se samodestruktivnom buntovništvu. Usko fokusirana perspektiva istovremeno omogućuje panoramski široku sliku, jer ne radi se tek o gradskome kvartu s njegovim prljavosivim i grafitima išaranim inventarom, već o ruševinama društva i ruševinama svih vrijednosti – uključujući one što su nekoć služile kao formativni orijentiri – nakon povlačenja ratne stihije. Rat se u ovome romanu izravno ne spominje, ali sve vrijeme pulsira svojim kobnim posljedicama. Iznimno sugestivnom naracijom, od koje će nježnije duše vjerojatno zaboljeti stomak, Amila Kahrović Posavljak približava nam hiperrealizam tranzicijske distopije, ambijent kao stvoren za drobljenje nade, pa će i fraza o onima što „tek zakoračuju u život“ voditi u kolektivno gubljenje tla pod nogama. Ako tu ima mjesta za budućnost, ona je takva da se do nje dopire kroz ušicu igle.
Viktor Ivančić
550 din.