FAQ
- Zašto pevaju na engleskom?
"Zato što se to bolje slaže s našom muzikom. Neko vreme smo čak imali paralelne tekstove na srpskom i na engleskom za neke pesme, ali smo onda prosto zaključili da engleske verzije bolje zvuče. Jezik kojim pevamo smatramo prosto instrumentom koji koristimo. Ako Ćufta svira na japanskoj bas-gitari, a Ivan koristi kanadske činele, što ja ne bih pevao na engleskom? Pop-muzika je ionako internacionalna", kaze Kića.
- Kakva je veza između Poptonsa, Stočara i Orthodox Celts-a?
Kad se Ćufta pridružio Poptonsima, već je svirao u Celts-ima i Stočarima. Još jedan član Orthodox Celts-a, Vlada, takođe je svirao gitaru i mandolinu u Stočarima, a još jedan član Poptonsa, Ivan, svirao je bubanj i u Stočarima. Mirko, član Stočara, svirao je pedal-stil gitaru na nekim pesmama prvog albuma Poptonsa.
- Koje instrumente koriste The Poptones?
Kića svira na električnoj gitari marke "Boogie" i uglavnom koristi "Fender"-ova pojačala, Ćufta svira petožičnu "Yamaha" bas-gitaru i ima ručno rađeno pojačalo, a Ivan svira "Ludwig"-ov bubanj iz 1970. godine sa dobošem marke "Tama" i činelama "Zildjian" i "Sabian".
- Ko je devojka čija je slika na unutrašnjem omotu albuma?
"To je moja prijateljica, ali pre nego što mi je dozvolila da stavimo njenu fotku na omot morao sam da joj obećam da nikad nikome neću reći ko je ona. Izvinjavam se. Ipak, ako baš ludo želite da je upoznate, bacite mi mejl, probaću nešto da organizujem...", smeje se Ivan. (U međuvremenu se udala, zaboravite na bilo kakvu organizaciju.)
- Otkud toliko dugi periodi neaktivnosti grupe?
Sticaj nesrećnih okolnosti. Kića je morao da se odseli u Banjaluku, a kada se vratio morao je da ode u Novi Sad. Zato grupa svira malo koncerata i retko se pojavljuje, ali ne brinite, oni i dalje rade i pišu nove pesme. Čim neku od njih budu snimili, moći ćete da je nađete upravo na ovom sajtu!
- Zašto prelaze na kompjutere?
Prvo, iz razloga komunikacije. Pošto ne žive u istom gradu, Poptonsi nemaju mnogo vremena za vežbanje i pravljenje novih pesama na probama, kao što su nekad radili. Ipak, muziku mogu da prave u digitalnom formatu i šalju je jedan drugom na dalju obradu. Drugi razlog je taj što, budući da iza sebe nemaju neku veliku izdavačku kuću, teško sami mogu da priušte iznajmljivanje pravog studija na onoliko vremena koliko bi im trebalo. Kad rade kod kuće, na kompjuterima, mogu da rade koliko hoće, zadržavajući pri tom punu kontrolu nad snimljenim materijalom, i stvarajući na kraju pesme visokog produkcijskog kvaliteta, zahvaljujući modernoj tehnologiji.