Oleg Šiškin

Oleg Anatoljevič Šiškin je studirao na Pozorišnom institutu Borisa Ščukina. Nakon diplomiranja 1984. radio je u filmskom studiju Mosfilm. Zatim u novinama Segodnja, na radio-stanici Eho Moskve, na TV-6 (scenarista programa Drema). Objavljivao se u časopisima Ogoniok, Itogi, Warrior, u listovima Top Secret i Orakul. Autor više od pet stotina članaka o modernoj umetnosti, fotografiji, budizmu, ranoj istoriji sovjetske obaveštajne službe i sovjetskim tajnim društvima. Od 1987. godine objavljuje kao profesionalni pisac. Njegova prva knjiga, Šest priča o nestanku i smrti, zbirka mističnih priča, objavljena je 1989. godine.
Serija članaka u listu Segodnja 1994. godine o N. K. Rerihu kao agentu Kominterne i OGPU-NKVD postala je naširoko poznata. Godine 1999. objavio je dokumentarnu studiju na ovu temu, koja je postala bestseler: Bitka za Himalaje. NKVD: magija i špijunaža, za koju je nominovan za Nagradu Mali knjigar. O. A. Šiškin je autor knjiga Ubij Rasputina (2000), Crveni Frankenštajn (2003), Rasputin: priča o zločinu (2004), Sumrak mađioničara. Đorđe Gurđijev i drugi (2005). Takođe 2005. godine objavljena je knjiga Č/B, posvećena fotografiji.

Zorislav Paunković je rusista, književni prevodilac s ruskog. Glavni urednik specijalizovanog časopisa za rusku književnost i kulturu Ruski almanah (Književno društvo Pismo, Zemun). S Duškom Paunkovićem priredio i preveo sabrana dela Gajta Gazdanova, Konstantina Vaginova i Konstantina Leontjeva. Dobitnik Nagrade „Miloš N. Đurić” za Dijalog sa ekranom Jurija Lotmana i Jurija Civjana i Nagrade „Jovan Maksimović” za Zapise Lidije  Ginzburg. Dobitnik ruske Nagrade „Andrej Beli” s obrazloženjem „za zasluge za rusku književnost” (2022). Piše i o domaćoj književnosti i kulturi.

Oleg Šiškin
Oleg Šiškin – Rerih
Rerih. Istinita priča o ruskom Indijani Džonsu

Preveo s ruskog Zorislav Paunković
Publicistika, 2024.
A5, 700 str.

Nikolaj Konstantinovič Rerih (1874−1947) ikonička je figura XX veka. Ne samo veliki slikar, nego i tvorac vlastitog religioznog učenja, značajna figura u dijalogu Istoka i Zapada. Ličnost neobično složene biografije, koja se, između ostalog, odvija u Rusiji, SAD, Indiji i na Himalajima. Njegov izuzetno bogat slikarski, književni, misaoni opus, kao i društveno-političko delovanje, i dalje sadrže mnoge zagonetke. Oleg Šiškin, majstor istorijskih istraživanja, već se bavio Nikolajem Rerihom, kao delom šire slike u svom bestseleru „Bitka za Himalaje“ (1999). Sada mu je posvetio obimno delo, koje je nastajalo dvadeset sedam godina. Knjiga Rerih. Istinita priča o ruskom Indijani Džonsu Olega Šiškina nije klasična biografija Nikolaja Reriha. Šiškin se koncentriše na avanturističim aspekt biografije Nikolaja Reriha, zbog čega ga i smatra ruskim prototipom Spilbergovog filmskog junaka. Njega
zanimaju zatamnjena, tajanstvena, problematična mesta u životu i delu Nikolaja Reriha, koja obično nisu dovoljno obrađena u literaturi o slikaru. U skladu sa Šiškinovim istraživanjima u širokom kontekstu, kao i novim materijalima koji su u međuvremenu obelodanjeni, Rerih se u ovom delu predstavlja u donekle drugačijem svetlu. Šiškinov pristup biografskom materijalu je revizionistički i desmistifikatorski, ali njegovi sudovi su, po pravilu, zasnovani, a ekskluzivni materijali, koje navodi, autentični.

2200 din.